Je to otázka se kterou se setkáváme stále častěji, jak uchránit našetřené peníze, jak svoje úspory rozmnožit, tisk je plný inzerátů nabízejících úročení vkladů, nabídky se přebíjejí od bank přes fondy až po investiční společnosti a nabídky životních pojistek a všechny spojuje jedno, naprostá nepřehlednost produktů, skryté poplatky, provize z provedených obchodů, penalizační sankce ve smlouvách atd.

Investice do nemovitosti, je nejstarší a nejprůhlednější způsob zajištění peněz, osvědčený generacemi před námi. Představuje hmatatelný, státní správou registrovaný produkt (katastrální úřad). Každý sedlák již před stovkami let věděl, jakou hodnotu má půda a jakou hodnotu v ní příštím generacím zanechává. Tyto hodnoty se nezměnily, stejně jako se nemění základní lidské životní potřeby. Proč si nekoupit byt na hypotéku, kterou za Vás bude splácet nájemník a získat tak na penzi majetek v řádu milionů korun místo příspěvku penzijních fondů v řádu stokorun!!!!

Pokud jste se tedy rozhodli investovat do nemovitostí jak to tedy správně udělat abyste dosáhli toho co očekáváte? Co je vůbec možné a co je blud? Zde je pár základních otázek a odpovědí:

  • Je investování jen pro majetné?

Určitě ne, vycházejme z toho že je Vám okolo třiceti, máte stálý příjem a ušetřeno třeba 200 000,- . ceny nejmenších bytů v zajímavých lokalitách se pohybují kolem 1 700 000,- Kč. je tedy možné svoje úspory doplnit hypotečním úvěrem 1,5 mil Kč. jehož měsíční splátky Vás při 30. letém úvěru vyjdou na necelých 6 500,- Kč. měsíčně. Co z toho vyplývá?? Za 1. není třeba být kdovíjak zámožný a za 2. když ten byt kupujete jako investici tak je nasnadě jej pronajmout, tržní nájemné v malých bytech se pohybuje kolem 7 000,- Kč. 7 500,- Kč. měsíčně plus energie a náhle zjistíte, že vaši investici zaplatí nájemník a Vy máte po zaplacení hypotéky (kterou za Vás platí někdo jiný) majetek v hodnotě přesahující milion korun budu li počítat nárůst hodnoty nemovitosti pouze 1% ročně je to za 30 let 390 000,- Kč. nárůst ceny nemovitosti tedy celková cena 2 090 000,- Kč. při počáteční investici 200 000,- . To že Vám měsíčně ještě přebývá 1000 korun berme jako příjemný bonus, který se ovšem po dobu splácení úvěru vyšplhá k nezanedbatelným 360 000,- Kč.

  • Do jakých bytů investovat a kde?

Ideálním bytem k investici je nové 1kk v ceně do 1,7 mil Kč, důvodem je to že poměr pořizovací ceny a tržního nájmu je u těchto bytů nejefektivnější u zajímavých lokalit se dá docílit až 6% ročního zúročení vstupní investice. Nový byt proto, že tyto byty mají 3 letou záruku není třeba příliš řešit nějaké zateplování či havarijní stav sití a z tohoto důvodu jsou také poměrně nízké náklady na byt a zvláště fond oprav se pohybuje kolem 300,- Kč. měsíčně na rozdíl od starých panelových domů kde právě fond oprav bývá jednou z největších položek nákladů bytů. Lokalita je také důležitá ideální je jedno z 5ti nejdražších měst v Čechách to že jsou nejdražší svědčí o zdravém realitním trhu a trvalém přísunu nových obyvatel kteří posilují zájem o nemovitosti v lokalitě. Tato města jsou Praha, Brno, Pardubice, Plzeň a České Budějovice.

  • Jak řešit pronájem?

Ideální a nejjednodušší cestou je využití služeb místních realitních kanceláří jistě pro ně nebude problém byt pronajmout, standardně se od nájemníka bere depozit ve výši minimálně jednoho nájemného jako zajištění k pokrytí případných drobných škod. Je vhodné se také před koupí s nějakou realitní kanceláří spojit, abyste s nimi mohli prodiskutovat případnou výši tržního nájemného.

  • Mám-li k dispozici více peněz je lepší investice do většího bytu nebo do více menších?

Jste li čistě orientováni na výši zúročení investice, tak spíše více menších, z důvodu diverzifikace zdrojů zde máte více plátců což je vždy výhodou a zároveň poměr nájmu a ceny bytu je v těchto případech efektivnější. Pro případnou strategii částečného vystoupení a uvolnění prostředků je jednodušší prodávat malý byt než byt větší. Z demografických tendencí ve společnosti je také patrné že stoupá množství singles a poptávka po malých bytech tomu zcela odpovídá. Na druhou stranu je třeba zmínit, že větší byty si více pronajímají rodiny a v těchto bytech pak nájemníci setrvávají déle a zpravidla bývají spolehlivými plátci.